Tavuklu Milföy Tarifleri

Tavuklu Milföy Tarifleri

Haziran 4, 2017 0 Yazar: Yeteneklieller

Yine farklı bir börek tarifi ile karşınızdayız! Yapımı gayet pratik olan bu bohça şeklindeki talaş böreği için bilmeniz gereken herşeyi sizlerle ev yemeği tarifleri olarak videomuzda detaylı olarak paylaştık. Genelde milföy börek yapılırken her ne kadar kıyma kullanılsada bohçe börek şekli verildiğinde tavuk daha çok yakışıyor. Aynı zamanda içinde garnitür bulunan puf böreği daha öncede söylediğimiz gibi yapmak çok kolay. Çünkü garnitürü dışarıdan konserve şeklinde hazır alacağınız gibi milföy hamuruda hazır olacak ve bu sayede sade tavuklu iç milföy harcını hazırlmanız gerekecek. Aynı zaman garnitür kullacağınız için buna bezelyeli yada patatesli talaş böreği tarifide diyebiliriz. Yine bohça böreği sadece tavukla yapmak zorunda değilsiniz

parça et kullanarak bunu etli talaş börek haline getirebilirsiniz. Ayrıca diğer milföylü tariflere göre çok daha uğraş verilmiş gibi görünen harika bir hamurişi! Bohça şekli bu börek tarifine ayrı bir güzel görünüm katıyor. Genelde yufka ile yapılan puf börekler milföy ile yapılanlara göre biraz daha zahmetli olur. Çünkü yufakalar kolayca yırtılabilir. Fakat milföy hamuru çok fazla açmadığınız sürece yırtılmayacağı için sizin için bu böreği yapmak çok daha kolay olacaktır. Hatta ilk defa börek yapan birisi bile milföy böreği hatasız bir biçimde kolaylıkla yapabilir! Şimdi geçelim bu milföy bohçası adım adım nasıl yapılır kısmına!talaş böreği tavuklu milföy

Talaş Böreği İçin Tavuklu İç Harcın Hazırlanışı:
1-Bunun için ilk olarak tavamıza sıvı yağı alıp soğanımızı bu sıvı yağ ile güzelce haşlıyoruz. Soğanlar haşlandıktan sonra tavuğumuzu soğanlara ilave edip yine tavukların rengi değişinceye kadar pişiriyoruz.
2-Tavukların rengi değiştikten sonra garnitürümüzü ilave edip yine ocağımızın altı açık biçimde hepsini birlikte biraz karıştırıyoruz ve üzerlerine domates salçasını, karabiber, tuz ve pulbiberi ekleyip tekrar tümünün birbirine güzelce karışmasını sağladıktan sonra ocağımızın altını kapatıp bu lezzetli iç harcı soğumaya bırakıyoruz. Biz şimdi milföylerimizi hazırlayalım!
3-Yaklaşık olarak 30 dakika önceden buzluktan çıkardığımız milföy hamurlarımızı unladığımız setimizin üzerine alıp merdane ile setimizde bu hamurları daha büyük hale getiriyoruz ve ılınmaya bıraktığımız tavuklu iç harcımızdan yaklaşık olarak bir buçuk yemek kaşığı alarak böreğimize bohça şekli veriyoruz.
4-Bohça şekli verdiğimiz böreklerimizi 200C fırında 20-25 dakika pişiriyoruz. Ardından çıtır çıtır ağızda dağılan milföy böreklerinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Videoda gördüğünüz gibi piştikten sonra puf puf oluyorlar! Sanırım herkes çıtır çıtır börek sever işte size aradığınız tarif! Afiyet olsun.
Talaş Böreği Malzemeleri:
Bir adet bütün tavuk göğsü
12 adet milföy hamuru
350gram garnitür
2 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı domates salçası
4 yemek kaşığı sıvı yağ
1 adet soğan
Yarım çay kaşığı Karabiber
1 çay kaşığı Tuz
1 tatlı kaşığı kekik Kekik
Talaş Böreğinin Üzerini Süslemek İçin:
Çörek otu veya susam