Ramazana Özel İçecekler

Ramazana Özel İçecekler

Temmuz 9, 2014 0 Yazar: Yeteneklieller

Mübarek ramazan ayı malumunuz üzre yaz mevsiminde oldukça sıcak günlere geldi, kısmet olursa bi 4-5 yıl daha böyle sıcak zamanalrda geçireceğiz gibi. İnsanoğlu ramazana girmeden nasıl geçireceğiz , nasıl tahammül edeceğiz , nasıl dayanacağız diye kara kara düşüne dursun Rabbim Ramazana girince nasılda yardım ediyor şaşırıp kalıyoruz. Öyle kolay , öyle rahat geçiyor ki mübarak oruç hiç anlamıyoruz bile Elhamdülillah. Tabi bunda Rabbimin yarattığı nimetleri doğru kullanmakta çok önemli sanırım. Yağsız , oldukça hafif yiyecek ve içecekler tüketmeliyiz. Gün boyu vücudun sıvı ihtiyacını iftar ve sahur arası bolca kullanmak gerekir. Benim için özellikle su çok önemli ramazan şerbetleri olsa da olmasa da su olsun ve bolca su içeyim yeter bana. Osmanlıdan günümüze Ramazana özel şerbetler, ramazan ayına özel içecekler yapıla gelmiş.

Ramazan ayında su ihtiyacınızı karşılamak için yapılan ramazana özel içeceklerden bazıları işte karşınızda 🙂

Çilek Şurubu
çilek şurubu

Meyveli Soğuk Çay

Enerji İçeceği

Naneli Ayran

Ev Yapımı Limonata 

Kuru Kayısılı Üzüm Hoşafı

Şimdilik bunalardan Ev yapımı limonatanın tarifini sizlerle paylaşıyorum.

Malzemeler
10 adet sulu limon
5 bardak toz şeker (Dilerseniz 1 bardağını esmer şeker olarak da kullanabilirsiniz)
1 portakal
Yapılışı:
-Limonları iyice yıkayın ve rendenin ince tarafı ile beyaz kısmını almamaya özen göstererek rendeleyin.
-1 adet protakalın da kabuğunu rendeleyin.
-Limonların ve portakalın suyunu sıkın.
-Derin bir kaba kabuk rendelerini ve limon+portakal suyunu dökün.
-Üzerine 5 bardak toz şekeri ilave edin kaşık ile karıştırın.
-Kabın ağzını kapatıp 1 gece şekerin sulanması için bekletin.
-Ertesi gün şeker tamamen eriyene kadar tahta bir kaşık yardımı ile karışımı karıştırın.
-Şeker tamamen eridikten sonra derin bir kaba tel süzgeç yerleştirin. Eğer süzgeçin teli çok sık değilse üzerine temiz bir tülbent yayıp, şekeri tamamen erimiş olan karışımı boşaltın.
-Oldukça yavaş süzülecektir eğer beklemek istemiyorsanız tülbenti dört ucundan tutup çevirerek ağzını sıkın ve eliniz ile karışımı ittirerek limonata özünün süzülmesini sağlayın.
-Bu şekilde yaklaşık olarak 1,5-2 litre kadar limonata özü elde edeceksiniz.
-Tamamen süzülen özü cam şişeler koyun, buzdolabında 2 hafta boyunca muhafaza edebilirsiniz ve dilediğiniz zaman damak zevkinize uygun şekilde bir miktar özden bardağa koyup sulandırarak içebilirsiniz.
-Daha uzun süreli kullanmak isterseniz de buz kalıplarına limonata özü koyup dondurucuda dondurup kullanacağınız zaman -bir küp buz limonata özünü- bardağa koyup üzerine su ilavesi ile tüketebilirsiniz.
-Bu arada süzme işlemi esnasında tülbent bezinde kalan rendelenmiş kabukların üzerine de 1-2 bardak su ilavesi yaparsanız kabukların üzerine kalan şekerli katmanı da değerlendirmiş olursunuz.

Afiyet olsun…