Patates Pastası Duydunuz mu?

Patates Pastası Duydunuz mu?

Mayıs 19, 2016 0 Yazar: Yeteneklieller

1,5 kilo patates
2 adet pancar
5 adet havuç
1/2 demet taze soğan
1/2 demet dereotu
1/2 demet maydanoz
Tuz
1 tatlı kaşığı sıvı yağ
Kek kalıbı
patates pastası

ilk olarak patatesleri soyup iri yani büyük parçalara bölüyoruz.
Daha sonra tencerimize patatesleri koyup suyunu ekliyoruz. Ve haşlanması için bırakıyoruz.
Kaynama işlemi sırasında biz de pancarımızı diğer bir kapta havucumuzu rendeleyelim ve son diğer kabımızda ise soğan, maydanoz, dere otumuzu, minik minik minik doğrayalım. Sonra ise havuçlarımızı çok az sıvı yağ dökerek tava da kavuralım.
Haşlanmış olan patatesleri soğutmamak için yıkamayıruz ki tadı kaçmasın.
karışması için diğer malzemelerle karıştırıyoruz. şimdi haşlanan patateslerimizi 3 ayrı kabımıza eşit şekilde bölelim. her bir kabımızı kaşık yardımıyla karıştırmalıyız. burada patatesleri ezmek için blender kullanmayalım mama gibi olmayacak kaşık ile ezelim.
Karıştırma işimiz de tamamsa ilk önce kek kalıbımızı biraz yağlıyoruz. ilk önce Pancarlı olan patatesimizi kalıbımıza dökelim ve kasık yardımıyla dümdüz yapın yaparken bastırın ki kalıbın şeklini alsın. Ardından havuçlu olan patateslerimizi dökelim yine aynı şekilde yapalım ve en son son yeşillikli harcın izi dökelim iyice bastırarak düzeltelim. İşlem tamamsa ağzını kapatıp buzluğa atalım yaklaşık 20 dk dinlensin daha sonra tıpkı kek çıkartır gibi nazikçe servis tabağına çıkartın arzuya göre süsleme yapın. Afiyet olsun.