PASTANE POĞAÇASI TARİFİ

Ekim 10, 2012 0 Yazar: Yeteneklieller

Gerçek Pastane Poğaçası (Resimli Tarif)

Malzemeler:

– 2,5 bardak beyaz un

-1 yumurta

-Yarım tatlı kaşığı tuz

-1 çorba kaşığı şeker

-15 gm (1/3 küp) yaşmaya veya 1 dolu tatlı kaşığı instant kuru maya

-Çeyrek (¼) tatlı kaşığı mahlep (kullanılmasa da olur)

-150 gram margarin, yumuşak

-Çeyrek (¼) bardak soğuk su

İçi için:

-½ bardak beyaz, tulum veya kaşar peynir (125 gram), rendelenmiş

Üzeri için:

-1 yumurta sarısı

-1 fiske şeker

-12 adet

Elde Yapılışı:

1. Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu, şekeri, mahlebi geniş bir kaba alıp yaş mayayı (nohut büyüklüğünde parçalara kırıp) veya kuru mayayı ilave edin. Suyu, yağı ve yumurtayı ilave ettikten sonra 7-8 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz önce ele yapışan bir kıvamda olabilir ancak yoğurma işleminin sonuna doğru, kulak memesi yumuşaklığından çok az daha sert ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.

2. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu, şekeri, mahlebi mikser kabına alın. Suyu, yağı ve yumurtayı ilave edin ve 4-5 dakika kadar yoğurun. Bu süre sonunda hamurunuz kulak memesi yumuşaklığından çok az daha sert ve kolayca şekil verilecek kıvamda olacaktır.

3. Yoğurulmuş olan hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 1 saat ılık bir yerde bekletin.

4. Hamurunuzu iyice unladığınız mutfak tezgahına alıp 1-2 dakika kadar elinizle yoğurup 12 eşit bezeye ayırın. Bezeleri tezgah üzerinde yuvarlayarak düzgün yuvarlaklar oluşturun.

5. Herbir bezeyi el ayanızla hafifçe yassıltıp üstlerine içi koyun. Hamuru resimdeki gibi iki elinizle ikiye katlayıp elinizin ayasıyla üstüne bastırarak kapatın. Gördüğünüz gibi elimizi poğaçanın tam kenarına değil, kenardan 1 cm kadar içeriye bastırıyoruz. Böylece poğaçanın kenarı hafifçe açıkmış gibi görünüyor.

6. Poğaçaları iyice yağlanmış bir tepsiye aralıklı olarak yerleştirip 30 dakika kadar ılık bir yerde bekletip tekrar mayalanıp kabarmalarını sağlayın.

7. Mayalanmış poğaçaların üzerine şekerle çırpılmış yumurta sarısını yumuşak hareketlerle sürün. (Yumurtaya şeker ekleyince üstleri daha güzel kızarır)

8. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 20 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

 

bu pastane poğaçası tarifi anne oldum ben face book sayfasından alıntıdır. Kednim daha sonra denemek istiyorum pastane poçasını inşallah kendi yaptığım pastane pocasının tarifinide yazarım. Herkee kolay gelsin….