Gıranola Tarifi

Gıranola Tarifi

Mayıs 28, 2016 0 Yazar: Yeteneklieller

gıranola tarifi

Çok çok lezzetli bir atıştırmalık ve kahvaltı alternatifi; ama azar azar yiyeceğiz. Üzerine taze meyve parçaları ve yoğurt koyup tüketirseniz, tadından yenmez;)

Malzemeler (göz kararı):

– Yulaf ezmesi
– Ceviz
– Badem
– Siyah kuru üzüm
– Kuru yaban mersini
– Keten tohumu
– Kabak çekirdeği
– Antep fıstığı
– Kuru kayısı
– Hindistan cevizi yağı
– Tarçın
İsteğe bağlı: Akçaağaç şurubu (maple syrup)

Tüm kuru malzemeleri geniş bir kase içinde, fotoğraftaki gibi hazırlayın. Ben çok fazla malzeme kullandığım için, yarım ufak çay bardağı dolusu kadar hindistan cevizi yağı ekledim. Eğer kuru meyvelerin tadı bana yeter derseniz, hiç tatlandırıcı birşey koymanıza gerek yok. Ama koyunca tadından yenmiyor gerçekten. Ben bu kadar karışıma yarım ufak çay bardağı kadar da akçaağaç şurubu koydum. (Bunun yerine esmer şeker de konabilir.) İyice karıştırdıktan sonra, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yayın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20 fakika kadar tutun. Yulafların kıtır kıtır olmasını istiyoruz, fırını kontrol ederek biraz daha fazla tutabilirsiniz.

Not: Ben bu kadar malzemeyi iki seferde pişirdim. Bir seferde bu kadar fazla yapmaya gerek yok tabii. İçine eklediğiniz malzemeler tamamen size kalmış. Kuru dut, kuru vişne, susam, damla çikolata, fıstık, kaju… Ne isterseniz, evde ne varsa katabilirsiniz. Bu granolayı, çiğ de yapabilirsiniz, fırına vermeye gerek yok. Kızarırken evi nasıl kokutuyor, öyle böyle değil:)