Gerçek Bal ve Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Bal ve Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Nisan 23, 2019 0 Yazar: Yeteneklieller

Arılara şekerli su ve benzeri maddelerin verilmesiyle elde edilen bu sahte balları anlamanın yolu hakiki bal testi yapmaktan geçse de bazı yöntemlerle hakiki balı sahte baldan ayırmak mümkün.
Peki, hakiki bal nasıl olur, nasıl anlaşılır? Bir balda dikkat etmemiz gereken özellikler neler gelin hep birlikte bakalım!
1) Şekerlenme: Yıllardır hakiki bal şekerlenir mi yoksa şekerlenmez mi tartışmaları devam etse de özellikle son yıllarda dolapta bekleyen hakiki balın genellikle şekerlendiğini sahte balda ise şekerlenmenin oluşmadığı belirtilir. Tabii hakiki balın şekerlenme süreci ortalama 2 ayı bulmaktadır.
2) Renk: Hakiki balı görünüş olarak bile sahte baldan farklıdır; çünkü hakiki balın en belirgin özelliklerinden biri de koyu bir renge sahip olmasıdır. Tabii bu renk yoğunluğu balın çeşidine göre değişse de genellikle hakiki balın yoğun bir renge sahip olduğunu bilinir. Bunun için bal alırken daha yoğun renkte balları tercih etmenizde fayda var.
3) Koku: Bal bal gibi kokar biliyoruz, ama hakiki bir balın kokusu sahte bala göre daha hafiftir.
4) Akışkanlık: Balı bir kaşıkla aldığınızda kavanozdan ayırmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz; çünkü kaşık havaya kaldıkça bal uzar ve zor ayrılır. Hakiki balın özelliği ise oldukça akışkan olmasıdır.
5) Kıvam: Balda akışkanlığı sağlayan en önemli etken kıvamının yoğun olmasıdır.Özellikle gerçek petekli bal nasıl anlaşılır deyince akla ilk balın kıvamı gelir. Hakiki bal yoğun bir kıvama sahip olduğu ve kolay kolay erimediği için hem petekli hem de normal balda kıvam çok önemlidir.
6) Tat: Bal kokusuyla olduğu gibi tadıyla da hemen kendini belli eden bir yapıya sahiptir. Hakiki bal da damağı yakan keskin bir tada sahiptir. Öyle ki ağzınıza alır almaz balın o yoğun ve keskin tadını hissedersiniz.
7) Donma: Balı soğuk bir ortama ya da buzdolabına koyduğunuzda eğer donmuşsa sevinebilirsiniz; çünkü hakiki balın en belirgin özelliklerinden birisi de soğukla temas ettiğinde krem ya da tereyağ kıvamına gelir ve donar.
8) Yanma: Balı yakma testi son zamanlarda en bilindik yöntemlerden biri haline geldi; çünkü sahte bal ateşi gördüğü an tutuşup çıtırdayarak yanmaya başlıyor bunun en büyük sebebi ise sahte balın glikoz şurubu bulundurmasıdır.