Filografi Nedir, Filografi Nasıl Yapılır?

Filografi Nedir, Filografi Nasıl Yapılır?

Aralık 30, 2015 0 Yazar: Yeteneklieller

Filografi nedir?
Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğu’da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun geleneksel el sanatları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Maalesef ilginin azaldığı filografi, son dönem ustalarıyla yeniden yaşatılmaya çalışılıyor.

Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verninklendikten sonra, çivilerin arasından dilediğiniz renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden çizilmiş motifler ortaya çıkarılıyor. Öyle rastgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor.

Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden yapan kişi tarafından ayarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor.

Filografi sanatı da unutulmaya yüz tutmuş bir çok sanat gibi İstanbul Büyük şehir belediyesinin İSMEK kurslarında yeniden yaşatılmaya  ve yeni nesillere aktarılmaya çalışılıyor. Sizlerde bu güzel ve sabır gerektiren sanatı öğrenmek isterseniz özel kurslardan ve İSMEKlerden faydalanabilirsiniz. Değerli arkadaşım Tuba da İsmek kursunda filografi dersi aldı ve yaptıkları göz kamaştırıcı 🙂 işte size Tuba’nın filografi çalışmalarından örnekler. dilerseniz filografi tablo siparişi de verebilirsiniz kendisine.

filografi Allah lafzı

filografi Allah Muhammed Tablo

filografi türk bayrağı tablo

filografi dört halife ismi tablo

filografi lale figürü

filografi nasıl yapılır