Ekşikara Üzümü Faydaları

Ekşikara Üzümü Faydaları

Eylül 27, 2018 0 Yazar: Yeteneklieller

eşkikara üzüm

Üzümler, özellikle Toros Dağları’nın yamaçlarında, Karaman köylerinde yüzlerce yıldır önemli bir geçim kaynağı olarak yetiştirilmektedir. Üretilen üzümlerin çoğu melas yapımında kullanılırken, bir kısmı sofradan ayrılırken, bir kısmı kurutulur ve tüketicinin beğenisine sunulur.

Köylerin sakinlerinin metropol şehirlere göçü ve üzüm bağlarında görülen hastalıklar üzüm üretimini olumsuz yönde etkilemiş, ancak yöre halkı ekimden vazgeçmemiştir.

Bir gelir kaynağı oldu

Göksu Vadisi’nde yetişen ve yörede yaşayan çılgın üzümler olarak bilinen yerli çeşitlere hastalıklara dayanıklı yabani üzüm bağlayan köylüler yeni bağlar kurdular. Bu yöntemle oluşturulan üzüm bağlarında yüksek verim elde edilmiştir.

Yerel bir yumuşakça çeşidi bulunduğunun altını çizen Muğla, “Genellikle kurutulmuş ve tüketilir. Damakta yenen bu üzümün büyük tanecikleri ve tadı güzel bir tada bırakır. Bu bölgenin iklim yapısı en ideal yerlerden biridir. Bu üzüm. Denemelerde değil, ama burada çok fazla verim “dedi.

“Güneşte Kurutulmuş”

Söz konusu üzüm çeşitliliği, üniversitelerin analizi ve Muğlu hakkında ortaya çıkan birçok fayda ortaya çıktığı;

“Üzüm çok fazla sulanmıyor. O yıldaki yağmur miktarı onunla birlikte büyüyor. Üretimde hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor. Bağlar bakılıyor, toprak sabitleniyor.

Anemi için iyidir. Faydaları saymakla bitmez. En önemli özellik, bilimsel çalışmalara göre erkeklerde sperm sayısındaki artıştır. Üretilen üzümler genellikle fındıkla alınır. Tescilli ürün. Şimdi proje coğrafi işarete hazırlanıyor. Elmalarda olduğu gibi Karaman üzümleri de kısa sürede bir marka haline gelecek.