Çocuğun Gözünden Dünyaya Bakmak Hatice Kübra Tongar

Çocuğun Gözünden Dünyaya Bakmak Hatice Kübra Tongar

Haziran 24, 2016 0 Yazar: Yeteneklieller

Çocuğun gözünden dünyaya bakmak için illa çocuk ruhunu hissetmek, çocukla iyi bir bağ kurmak falan gerekmez. Bunlar da çok önemlidir ama ilk adım olarak çocuğun boyuna inmek bile yeterli olur. Evet evet, çocuğunuzu anlamak istiyorsanız ‘yere eğilerek’ başlayabilirsiniz işe.

Bunu ilk kez bir markette fark etmiştim. Siz de görmüşsünüzdür, marketlerin kasa sırasında çocuklar kucak istemeye başlarlar. Bizlerse hızla ilerlememiz, ürünleri yerleştirmemiz, ödeme yapmamız gerektiği için stresli oluruz ve çoğunlukla çocuğumuza ‘şimdi olmazz’ diye çıkışırız. Eymen de ne zaman kasaya gelsek kucak isterdi. Bende ona ‘şuan mamaları almam gerekiyor, buradan çıkınca kucağıma gelebilirsin’ derdim. Ama iş çözülmezdi. Huzursuzlanır, mızmızlanır, hatta bazen ağlardı. Bir gün yine kasa sırasındayken Eymen ‘kucakkk’ diye tutturmaya başladı. Bir an, neden tüm market boyu değil de şimdi kucak istiyor diye düşündüm. Elimdekileri kenara koyup, yere doğru, boy hizasına eğildim ve onun gözüyle baktım ortama. Bir de ne göreyim, bizler için gayet doğal olan bütün o ürün koyma, paketleme, ödeme vs işlemleri, çocuk için tam bir muamma. Göremiyor çünkü. Aşağıdan tek gördüğü az önce aldığımız gıdaları, arabadan çıkarıp bir yere doğru koyuyor olduğum. Kasiyer yok, ürünlerin geçtiği bant, ödeme yapma yeri, poşetleme standı… hiç biri görünmüyor. Göremeyince merak ediyor, bu yüzden de ‘kucakk’ diyor, göstermemi istiyor. Hemen Eymen’i kucağıma aldım. Ürünleri koyuşuma, kasaya gidişlerine, ödememe, poşetlememe heyecanla baktı. Ellerim doluyken onu kenara oturttum, oradan izlemeye devam etti.

İşte o an anladım ki, çocuğun gözünden dünya aynı bir ‘puzzle’ gibi. Eğer eksik parçaları tamamlaması için ona destek olmazsak, puzzle eksik kalıyor. O da oyunu bozulmuş bir çocuk gibi huysuzlanıyor. Artık ne zaman yüksek bankolu bir yere gitsek, ilk işim Eymen’i kucağıma almak. Çünkü biliyorum ki, bazen ben onunkine, bazen o benimkine dahil olduğunda dünyalarımız zenginleşecek…