Bursa Kayhan Çarşısı Hakkında

Bursa Kayhan Çarşısı Hakkında

Eylül 27, 2018 0 Yazar: Yeteneklieller

Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze 600 yıllık tarihi ile Bursa’nın en önemli adreslerinden biri olan tarihi Kayhan Pazarı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmuştur.

Türkiye’den önce ünü olan Bursa’nın “Döner Kebabı” ismi, dünyanın dört bir yanındaki bu önemli lezzet tarihi Kayhan Çarşısı’nda doğdu. Çarşı, burada ustaca usta ustalar da eğitildi.

Yiyecek ve içecek sektörüne ek olarak, Kayhan Bazaar da kentteki önemli sanayicilerin atölyeden geliştirdiği ve büyük yatırımlar imzaladığı bir basamak taşı işlevi gördü. Demirciler ve bıçakları ile tanınan çarşı ve yüzyıllardır Osmanlı ordusuna kılıç yapan esnaf artık bıçak ustalarına ev sahipliği yapıyor.

Günümüzde pideli köftecilerin ağırlıklı olduğu pazar, tarihi mirası ve lezzet tadıyla Bursa’da görülmeye değer bölgelerden biridir.

kayhan çarşısı


1990’ların alışveriş merkezi

Tarihi Kayhan Çarşısı’nda piteli köfte dükkanı işleten 59 yaşındaki Mahir Sünneli, 600 yıllık çarşının kendi mistik atmosferine sahip olduğunu ve pazarın ziyaretçilerin ilgisini çektiğini söyledi.

Sünneli, bin 500 ürün satıldığı piyasaya çocukken, şöyle dedi:

Alışveriş Bu, köylülerin, özellikle de baltaların, bıçakların, hayvan eyerlerinin, halterlerin vs. satıldığı bir yerdi ve insanlar tüm eksikliklerini tamamlayarak bu pazara geri dönecekti. Şimdi bir gastronomik çarşı.

“Pideli Kofteciler Çarsısı”

Sünneli’nin son yıllarda çarşı köfte olarak adlandırıldığını belirten Sünneli, şunları söyledi:

“Ünlü Bursa kebabı, Kayhan Bazaar’ın doğduğu yerdir. Ancak yıllar geçtikçe burası” Pideli Köfteciler Çarsısı oldu. Çarşıda 30-35 pideli köfte dükkânı var, işyerlerimiz çok büyük değil, 50-60 kişilik salonumuz var, çarşı haftada ortalama 2 bin kişiye hizmet veriyor ve bu sayı 3-4’e ulaşıyor Haftasonu bin ve tüm çarşı Ramazan ayında açık. ”

Pideli Köfte’nin 250 yıllık bir geçmişi var

Sunneli, babası Bursa’da bir kebap ustasıdır, Bursa kebabının fiyatı yükseldiğinde köftelerin ortaya çıkmasıyla belli bir kesimin ortaya çıktığı ortaya çıkmıştır, “Babam yerine köfte ve köfte yerine bir değişiklik elde etmek için babam değişti Aynı sunumda, fiyatların yarı yarıya düştüğü, ürünlerimizin aynı kalitede, aynı hizmette daha makul bir fiyata pideli köfte tercih etmeye başladıklarını belirtti “dedi.

Pideli Köften’in 250 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyen Mahir Sünneli, şunları söyledi:

“Tabii ki, bu değişti. Malzemenin ilk yapıcıları, biraz daha soğan soğanı, o günlerdeki garnitürlü soğanlar olarak. Domates sosu en az kullanılan malzemeyi kullanmak için, tereyağı kullanmıyorlardı. “Zayıf Iskander” de bir dönem pide köftesi de “dedi.

Kaynak: trthaber.com