Ayrıntı Yayınları David Lodge Kimdir

Ayrıntı Yayınları David Lodge Kimdir

Ocak 28, 2016 0 Yazar: Yeteneklieller

David Lodge!
28 Ocak 1935’te Londra’da doğan David Lodge, College London Üniversitesi’nden 1955’te mezun oldu. 1959’da aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı. Bu arada Britanya Ordusu’nda askerlik hizmetini yaptı. 1960-1987 yılları arasında İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde ders verdiği Birmingham Üniversitesi’nden doktor unvanını aldı. İngiliz Şövalyelik Nişanı sahibi, roman ve oyun yazarı olan Lodge, Royal Society of Literature’ın (Kraliyet Edebiyat Derneği) bir üyesidir. 1989’da Booker Prize’da jüri başkanlığı yapan Lodge ayrıca Fransa Kültür Bakanlığı tarafından sanat ve edebiyat alanında yaratıcılıklarıyla sivrilen kişilere verilen şeref payesine de değer görülmüştür.
Edebiyat dizimizde beş kitabı bulunan Lodge pek çok ödüle layık görülmüş, kitapları on yedi dile çevrilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrası Katolik dünyasında olanlara ve yaşananlara dokunan “Ne Kadar İleriye Gidebilirsin?” ile 1980’de Whitbread Yılın Kitabı ödülünü almıştır. Dr. Robyn Penrose isimli bir İngiliz dili öğretim görevlisi ile Vic Wilcox isimli bir fabrika müdürünün ilişkisini anlatan “İyi İş” ise Man Booker Ödülü’ne de aday gösterildi ve aynı yıl Sunday Express Yılın Kitabı Ödülü’nü aldı. David Lodge “İyi İş”i BBC için dört bölümlük bir televizyon dizisi haline getirdi ve dizi 1989 sonbaharında yayımlandı. Yılın en iyi drama dizisi dalında Royal Television Society’s Award’ı (Kraliyet Televizyon Derneği Ödülü) kazandı. David Lodge ayrıca bu diziyle Monte Carlo’daki Uluslararası Televizyon Festivali’nde, senaryo dalında Gümüş Peri ödülünü aldı. 1995’te yayımlanan televizyon için dizi senaryoları yazan bir yazarın evliliği ve orta yaş bunalımlarını anlattığı romanı “Terapi” ile 1996’da Commonwealth Yazarlar Ödülü’nü almıştır.
Edebiyat eleştirileri de yazan Lodge, birkaç klasik romanla, aralarında Twentieth Century Literary Criticism (1972), Modern Criticism and Theory’nin (1988) de bulunduğu eleştiri antolojilerinin editörlüğünü yaptı. 1987 yılında kendini bütünüyle yazarlığa adamak üzere emekli olan Lodge, Birmingham’da Çağdaş İngiliz Edebiyatı Fahri Profesörü unvanına sahiptir ve bu kentte yaşamaya devam etmektedir.
david lodge