Arnavut Ciğeri Yemeği Nasıl Yapılır

Arnavut Ciğeri Yemeği Nasıl Yapılır

Mayıs 17, 2014 0 Yazar: Yeteneklieller

Bugün toplumların ve toplumumuzun mübtelâ olduğu şahsiyet erimesi ve kişilik erozyonu denilen hastalığın temel sebebi şehvet içgüdüsünün sınırsız bir hürriyetle insanları ve toplumları esir etmesidir. Ferdiyetçiliğin egemen olduğu toplumlarda insanların sınır tanımayan tavırları kişileri doyumsuz bir şehvet çılgınlığına mübtelâ kılmaktadır. Basın-yayın organları ile desteklenen, toplum mühendisleri tarafından sistemli şekilde uyarılan şehvet içgüdüsü, sağlıklı nesillerin önünde hem ferd plânında hem de toplum bazında bir maraz olarak durmaktadır. Bu marazdan kurtulmak için genelde şu husûslar tavsiye edilmektedir:
1- Güçlü bir irâdeye sâhip olmak,
2- Şehvet içgüdüsünden gelen düşüncelere direnç göstermek; bunlara uyulduğu takdirde görülebilecek maddî-mânevî zararları düşünmek,
3- Süblimasyon yoluyla zihni sürekli yüksek duygularla meşgul etmek,
4- Kötü ve sefih arkadaşlardan uzak durmak; çünkü “insan insanın şeytanıdır” derler,
5- Nefsânî telkin ve dürtülerin çok olduğu ortamlardan kaçmak.
Netice itibarıyla insanın hürriyeti, kişiliğin temel unsurudur. Hürriyet, en kolay biçimde şehvetle selbolunur. Şehvete kurban edilen hürriyet, insanda şahsiyet erozyonuna yol açar. Şahsiyet parçalanması, insanın dayatmalarla inanmadığı; istemediği şeyi yapmak zorunda bırakılmasıdır. Şahsiyet erozyonu da farkında olmadan şehvet içgüdüsünün insan kişiliğini aşındırmasıdır. (Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Gönül Penceresinden, Erkam Yay.)
arnavut ciğeri yemei

ARNAVUT CİĞERİ KIZARTMASI NASIL YAPILIR
Malzemeler:
750 gram kuzu ciğeri, yoksa dana ciğeri.
1 su bardağı un.
tuz ve kızartmak için sıvı yağ.
YAPILIŞI
Ciğeri parmak kalınlığında ve uzunluğunda dilimleyip üzerine kaynar su dökmeniz gerekir.. 10 dakika kadar bekleyip kanının çıkmasını sağlayınız. Sudan çıkarıp süzün ve tuzlayın. Ciğerleri una bulayın ve kızgın yağda kızartın. Soğan salatasıyla servis edin. Afiyet olsun.